A cékla
A Földközi-tenger környékén őshonos növényt már i.e. 3000-ben ismerték. Magyarországon a XVII. században vált ismertté.A cékla gyógyászati hatása annak köszönhető, hogy tele van antioxidánsokkal. ami a sejteket külső szabad gyökök támadásától védi.Gátolja a ráksejtek szaporodását, vérképző a sav-bázis egyensúlyt, a máj antioxidánsa. Az antioxidáns hatásátnyagcsere-folyamatait szabályozza, valamint a tumorsejtek szaporodását gátló hatása van.
(Forrás: Wikipédia)
Én mégsem ezért eszem, hanem mert szeretem.Szívesen elrágcsálom főzve és nyersen is, csak úgy magában. Fogyasztjuk ecetes és majonézes salátaként, finomra reszelve mézzel ízesítve. Így még a gyerekeink sem utasítják vissza. Annak idején az enyémek megették
Levesként is nagyon finom. Itt a céklaleves receptje, ahogy én készítem:
Hozzávalók:
50 dkg cékla5 dkg vaj (margarin)
5 dkg liszt
2 dl főzőtejszín
szükség esetén tej
só
bors
ételízesítő (tartósítószer-mentes)
Elkészítése:
A céklát egészben megfőzzük.Hideg vízzel lehűtjük, így könnyebb megtisztítani. Káposztareszelőn lereszeljük,s odatesszük főni. (Csak míg felfő.). A vajon világos rántást készítünk, besűrítjük vele a levest. Ízesítjük, s tejszínnel hígítjuk. Ha szükségesnek látjuk, tejet, vizet tehetünk még hozzá.Megjegyzés:
Ízesíthetjük egy pici cukorral is, ha úgy jobban szeretjük.Főtt tojással , zöldhagymával megszórva tálalhatjuk, de anélkül is finom!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Itt hagyhatsz megjegyzést ;)