2013. július 29., hétfő

Szatmári szilvalekvár nagyon egyszerűen


Egy kis személyes:

Szatmár híres a rézüstben főzött cukor-és tartósítószermentes szilvalekvárjáról. Nincs olyan vásár, ahol ne lehetne kapni, a penyigei Szenke-parti vásáron még azt is megnézhetjük, hogyan készül.  Nekem viszont nincs szükségem több tízkilónyira ebből a finomságból, nincs is ennyi felesleges szilvám,sőt a megfelelő felszerelésem is hiányzik. Ezért én minden évben megfőzöm a magam téli adagját a konyhában a gáztűzhelyen.

Nem kell megijedni! Nem kell mellette állni, nem fröcsköl, sőt kavargatni sem kell!

Elkészítése:

Az alaposan megmosott, érett szilvát (a kékszilva bármelyik fajtája jó) kimagozzuk. Egy lehetőleg csak befőzésre használatos nagyobb lábast vékonyan kikenünk ecettel, majd beletesszük a gyümölcsöt. Takaréklángon, még jobb, ha plusz vason főzzük.
 Nem szabad hozzányúlni, megkavarni, se nagy lángon főzni. Addig rotyogtatjuk, míg teljesen összeesik, s szinte elfővi a levét. Éjszakára le is kapcsolhatjuk, reggel lehet folytatni. CSAK EGY A FONTOS: LASSAN!!!!
Amikor már nagyon kevés lé van alatta,kavarni kell. Nem kell mellette állni. Az ecet miatt- melynek az íze teljesen elillan főzés közben- nem fog leragadni. Csak tőlünk függ ezután, hogy meddig hagyjuk a tűzön. Ha folyósabban szeretjük, kevesebb ideig, ha keményebb lekvárt szeretnénk tovább főzzük.
Forrón üvegekbe töltjük, s  mehet is a helyére. Tartósítószer nélkül is eláll, de egy késhegynyit a biztonság kedvéért tehetünk rá.

Jó tanács:

A legfinomabb lekvárt az apró szemű,úgynevezett "Nemtudom szilvából" főzhetünk.
Ne főzzük fazékban! A nagy lábas azért jobb, mert nem magas benne a szilvaréteg.
Ne töltsük tele az edényünket, mert a szilvalé miatt a térfogat nő,s kárba mehet az értékes lé.

JÓ ÉTVÁGYAT!


Épp csak elkezdett főni
Itt már egy kicsit összeesett

Itt kavartam meg először.

Már nem sok híja van

Kész is van!

Nagyon fincsi!

Nem ragadt le egy cseppet sem!





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Itt hagyhatsz megjegyzést ;)